Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2019, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.102.2019.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.102.2019.2.MK
prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją samochodów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2019 r. (data wpływu 25 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 kwietnia 2019 r. (data wpływu 29 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z eksploatacją.
Ww. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 kwietnia 2019 r. (data wpływu 29 kwietnia 2019 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, przeformułowania pytania oraz przedstawienia własnego stanowiska do przeformułowanego pytani.
We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność w zakresie produkcji wody mineralnej i wód leczniczych. Zatrudnia przedstawicieli handlowych na umowach o pracę, oddając im do dyspozycji samochody osobowe, które mogą być używane wyłącznie do celów służbowych (dojazdy do kontrahentów Spółki oraz w celu poszukiwania nowych kontrahentów). Jazdy prywatne przedstawiciele realizują samochodami prywatnymi, na okoliczność tego składają stosowne oświadczenie w formie pisemnej, zawierające dane identyfikujące samochód używany do celów prywatnych (na początku współpracy i w każdym przypadku zmiany). Weryfikacja sposobu używania samochodów służbowych będzie realizowana poprzez wyposażenie ich w system nawigacji GPS, który umożliwi sprawdzenie tras przejazdu. Przedstawiciele handlowi będą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu zgodnie z wymogami ustawy. Z uwagi na to, że rejony działania poszczególnych przedstawicieli są oddalone od siedziby Spółki o setki kilometrów samochody będą parkowane w pobliżu miejsca zamieszkania przedstawicieli.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty