20.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.747.2018.2.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.747.2018.2.MW

Prawo Spółki Komandytowej do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahentów po aporcie na Wnioskodawcę oraz brak obowiązku skorygowania zawartego w fakturze błędu za pomocą noty korygującej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2018 r. (data wpływu 19 października 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2018 r. (data wpływu 14 listopada 2018 r.) oraz pismem z dnia 14 grudnia 2018 r. (data wpływu 14 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa Spółki Komandytowej do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahentów po aporcie na Wnioskodawcę jest prawidłowe;
  • braku obowiązku skorygowania zawartego w fakturze błędu za pomocą noty korygującej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa Spółki Komandytowej do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez kontrahentów po aporcie na Wnioskodawcę oraz braku obowiązku skorygowania zawartego w fakturze błędu za pomocą noty korygującej. Wniosek uzupełniono w dniu 14 listopada 2018 r. o pełnomocnictwo do reprezentowania Wnioskodawcy oraz w dniu 14 grudnia 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca składa wniosek na podstawie art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, jako osoba planująca utworzenie spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa). Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w której wykorzystuje zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, który tworzy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego (dalej: Przedsiębiorstwo). Wnioskodawca po utworzeniu Spółki Komandytowej zamierza wnieść do niej Przedsiębiorstwo tytułem wkładu niepieniężnego, w związku z czym działalność Przedsiębiorstwa będzie kontynuowana w ramach Spółki Komandytowej. Prawdopodobna jest sytuacja, w której pomimo przekazywanych kontrahentom informacji i instrukcji, kontrahenci będą wystawiali po aporcie faktury dokumentujące dostawy i usługi świadczone w całości lub w części po aporcie wskazując błędnie na fakturach jako nabywcę Wnioskodawcę, podczas gdy za prawidłowe należałoby uznać w takich sytuacjach wskazywanie Spółki Komandytowej. W dniu wniesienia Przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej, zarówno Wnioskodawca, jak również Spółka Komandytowa będą zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne