13.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.12.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.552.2018.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.552.2018.2.EB

Prawo do odzyskania podatku w związku z realizacją projektu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2018 r. (data wpływu 8 października 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2018 r. (data wpływu 26 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w związku z realizacją projektu pn. Zagospodarowanie terenu zabytkowego Parku () jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w związku z realizacją projektu pn. Zagospodarowanie terenu zabytkowego Parku (). Wniosek uzupełniono w dniu 26 listopada 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz opłatę do wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (ostatecznie zawarty w uzupełnieniu z dnia 26 listopada 2018 r.)

Gmina Miejska jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2018 Gmina będzie realizować następujące zadanie inwestycyjne pn. Zagospodarowanie terenu zabytkowego Parku (), na które otrzymała pomoc finansową w ramach poddziałania 19.2. Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie pn. Zagospodarowanie terenu zabytkowego Parku () będzie obejmować budowę komunikacji w parku, wyposażenie go w elementy małej architektury kosze na odpady i na psie odchody, stojak na rowery, tablice informacyjne, ławki, plac zabaw oraz prace związane z pielęgnacją istniejącej zieleni. Wykonywana inwestycja będzie stanowić realizację zadań własnych gminy, określonych w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 994, z późn. zm.), tj. w zakresie zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty w sprawach kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych oraz zieleni gminnej i zadrzewień, a w szczególności w celu poprawy warunków rekreacyjno-wypoczynkowych w Gminie. Gmina nie będzie pobierała opłat za korzystanie z parku, ani nie będzie osiągała z tego tytułu innych dochodów, tym samym nie będzie dokonywanych czynności związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Budowa komunikacji i montaż małej architektury w parku ma na celu poprawę warunków rekreacyjno-wypoczynkowych mieszkańców Gminy oraz wszystkich osób mogących korzystać z parku, a nie ma na celu generowanie przychodów. Po realizacji ww. inwestycji wykonawca wystawi na rzecz Gminy Miejskiej fakturę VAT dokumentującą wydatki związane z realizacją zadania. Gmina nie mając możliwości odliczenia podatku VAT, może zaliczyć poniesione wydatki brutto jako koszt kwalifikowany. Usługi nabywane w ramach projektu nie będą wykorzystywane do celów zarobkowych, nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne