30.11.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2018, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.389.2018.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.389.2018.1.MW

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na studia pielęgniarskie I stopnia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2018 r. (data wpływu 14 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na studia pielęgniarskie I stopnia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków poniesionych na studia pielęgniarskie I stopnia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi od 02.03.2018 r. jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej. Wnioskodawczyni od początku działalności prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Przeważającym przedmiotem działalności jest pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana 86.90.E. Wnioskodawczyni ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym o kierunku Zdrowie publiczne.

Wnioskodawczyni w aktualnie prowadzonej działalności koordynuje całość programu przesiewowego dotyczącego raka jelita grubego w przychodni lekarskiej. W swojej działalności gospodarczej wykonuje szereg czynności polegających m.in. na: przeprowadzaniu wstępnej ankiety z pacjentem, decyzji dotyczącej skierowania pacjenta bądź nie, na badania przesiewowe raka jelita grubego, edukacji pacjentów dotyczącej profilaktyki raka jelita grubego, umówieniu pacjenta na badanie, współpracy z lekarzami przeprowadzającymi badania lekarskie, sporządzaniu dokumentacji medycznej przed badaniem (m.in. ankiety epidemiologicznej), wprowadzeniu wyniku badania do systemu oraz przygotowaniu ostatecznych dokumentów do rozliczania badań z Urzędem Marszałkowskim (będącym płatnikiem tychże badań). Wnioskodawczyni nie może przeprowadzić żadnych bezpośrednich czynności przy pacjencie przed i po badaniu przesiewowym (np. wykonania wkłucia, wyjęcia wkłucia, podania kontrastu, podania wody itp.). W związku z tym Wnioskodawczyni podjęła studia stacjonarne I stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Po ukończeniu studiów Wnioskodawczyni zamierza rozszerzyć swoją działalność o usługi pielęgniarskie. Wnioskodawczyni zamierza świadczyć usługi pielęgniarskie podczas przeprowadzanych badań przesiewowych raka jelita grubego, np. wykonania wkłucia, zdjęcia wkłucia, podania kontrastu podczas przeprowadzanych badań przesiewowych lub usługi pielęgniarskie wykonywane w innych przychodniach lub szpitalach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne