Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2018, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.711.2018.1.MGO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.711.2018.1.MGO
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z projektem
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2018 r. (data wpływu 29 października 2018 r.) uzupełnionym pismem z 21 listopada 2018 r. (data wpływu 21 listopada 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pt. P. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pt. P..
Wniosek został uzupełniony pismem z 21 listopada 2018 r. (data wpływu 21 listopada 2018 r.).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskujący podmiot świadczy usługi medyczne, które podlegają zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 nr 54 poz. 535 z późn. zm.). Wnioskujący podmiot oświadcza, że świadczy usługi medyczne w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej na podstawie zawartego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakt ten został zawarty na okres nieoznaczony tj. bezterminowy, zatem w placówce nie istnieje możliwość utraty kontraktu w latach następnych. Podmiot wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych projektu realizowanego w ramach działania 10.1 Infrastruktura Ochrony Zdrowia. Po weryfikacji wniosku został zakwalifikowany do otrzymania dotacji z ww. programu. Wymogiem do spełnienia wszystkich procedur do otrzymania środków finansowych jest dołączenie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości lub braku odliczenia podatku VAT. Przedmiotem projektu nie jest wykonywanie przez wnioskujący podmiot czynności opodatkowanych, podmiot świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia sklasyfikowane w dziale 86 PKWiU, które z mocy ustawy zgodnie z art. 43 pkt 18 podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT. Celem realizowanego projektu jest poprawa jakości i dostępności do nowoczesnych usług medycznych udzielanych w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej na terenach wiejskich, za sprawą zakupu wysokospecjalistycznego sprzętu/aparatury medycznej oraz poprawy warunków udzielania świadczeń medycznych. Zakup powyższego sprzętu/aparatury medycznej umożliwi wykonanie diagnostyki, postawienia właściwego rozpoznania i podjęcia właściwego leczenia na miejscu w placówce medycznej świadczącej usługi z zakresu POZ. Proces ten wyeliminuje konieczność dojazdu pacjentów do miasta powiatowego celem wykonania badań. Za sprawą dobranego wysokospecjalistycznego sprzętu/aparatury medycznej, badania będą możliwe do wykonania w domu pacjenta. Jest to niezwykle istotne dla osób starszych, niepełnosprawnych i chorych przewlekle, które nie opuszczają domu i nie mają możliwości dojazdu do placówki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty