Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2018, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.632.2018.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.632.2018.1.AP
Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2018 r. (data wpływu 25 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od dnia 15 kwietnia 2000 r. polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług od dnia zarejestrowania działalności do dziś. Wnioskodawca zamierza skorzystać z dofinansowania do prowadzonej działalności ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. W tym celu podpisał umowę o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 poddziałanie Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność. W ramach uzyskanej pomocy Wnioskodawca (Beneficjentka) będzie starał się o wsparcie polegające na dofinansowaniu rozbudowy wewnętrznej instalacji wodociągowej oraz budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej w budynku usługowym, w którym prowadzi działalność, a także na zakup urządzeń, sprzętu a także wyposażenia meblowego lokalu. Kwota dofinansowania jaką otrzyma po wypełnieniu warunków umowy Wnioskodawca to 104.545,00 zł. Zakupy towarów i usług objętych projektem dokumentowane będą w znacznej mierze (o ile nie w całości) fakturami VAT. W przypadku pozostania przy zwolnieniu podmiotowym z podatku od towarów i usług, VAT naliczony od zakupów związanych z umową stanie się dla Wnioskodawcy (Beneficjentki) wydatkiem kwalifikowanym, podlegającym dofinansowaniu. Opisany stan i zapytanie były przedmiotem wydanej w dniu 13 września 2018 r. interpretacji indywidualnej nr . Obecnie Wnioskodawca zamierza dodatkowo rozszerzyć działalność o PKD 96.04.Z. Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. W związku z podniesieniem limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, uprawniającego go do zwolnienia podmiotowego do 200.000,00 zł, Wnioskodawca nie przewiduje, że dokona przekroczenia tego limitu w ciągu kolejnych lat. Nie zamierza on także dobrowolnie rezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty