Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.585.2018.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.585.2018.2.AK
Opodatkowanie zbycia nieruchomości gruntowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2018 r. (data wpływu 13 sierpnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 października 2018 r. (data wpływu 17 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowych. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 17 października 2018 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest Domem Zakonnym () (dalej: Wnioskodawca lub A). Zgodnie z przepisami ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Uspkk) A jest osobą prawną Kościoła (zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 8).
Ponadto zgodnie z przepisami Uspkk Wnioskodawcy przysługuje prawo nabywania, posiadania oraz zbywania mienia ruchomego i nieruchomego, gdyż na podstawie art. 52 Uspkk: Kościołowi i jego osobom prawnym przysługuje prawo nabywania, posiadania i zbywania mienia ruchomego i nieruchomego, nabywania i zbywania innych praw oraz zarządzania swoim majątkiem. Wnioskodawca, jako Dom Zakonny (A), wchodzi w skład Zakonu (), mającego swoją Prowincję w Polsce oraz Kurię Generalną w Rzymie. Wszystkie jednostki organizacyjne Zakonu obowiązują Statuty Generalne oraz Konstytucja Zakonu.
A może posiadać majątek w postaci dzieł apostolskich oraz dóbr wspólnoty, a zarządzanie nimi powinno podlegać rozdziałowi. Ponadto Domy Zakonne (A) oraz instytucje przez nie powołane mają prawo prowadzić szpitale i inne zakłady lecznicze, tudzież apteki, w ramach ich działalności charytatywno-opiekuńczej. Istotnie bowiem Wnioskodawca prowadzi zgodnie ze swoją misją działalność charytatywno-opiekuńczą. Definicja działalności charytatywno-opiekuńczej przez przykładowe wyliczenie została podana przez ustawodawcę w art. 38-40 Uspkk.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty