Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2018, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.441.2018.1.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4012.441.2018.1.AG
Wyłączenie od opodatkowania transakcji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2018 r. (data wpływu 11 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania transakcji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania transakcji wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: podatek VAT). W ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się:
- działalnością deweloperską, w ramach której zajmuje się budową domów na sprzedaż oraz najem;
- działalnością handlową sklep meblowy;
- prowadzeniem hurtowni wyrobów tekstylnych.
W najbliższej przyszłości Wnioskodawca zamierza wyodrębnić finansowo każdy z ww. obszarów prowadzonej działalności, tj. prowadzić ewidencję księgową w sposób pozwalający ustalić odrębnie dla każdego z nich koszty i przychody, aktywa i pasywa, w tym zapasy, środki trwałe oraz przyporządkować należności i zobowiązania. Złożony wniosek dotyczy prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności handlowej oraz hurtowni. Z uwagi na wiek Wnioskodawca zamierza wnieść prowadzoną w zakresie działalności handlowej oraz hurtowni, aportem do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: spółka, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Działalność deweloperska nie będzie stanowiła przedmiotu aportu i nadal będzie prowadzona przez Wnioskodawcę w formie jednoosobowej działalności. Wspólnikami w nowo założonej spółce mają być Wnioskodawca, jego żona oraz dzieci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty