10.10.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.587.2018.1.OA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.587.2018.1.OA

Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku zwrotu do urzędu skarbowego odliczonego podatku z tytułu nabycia ciągnika rolniczego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2018 r. (data wpływu 16 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zwrotu do urzędu skarbowego odliczonego podatku z tytułu nabycia ciągnika rolniczego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zwrotu do urzędu skarbowego odliczonego podatku z tytułu nabycia ciągnika rolniczego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą jako rolnik indywidualny nieprzerwanie od 25 stycznia 2012 r. i od tej daty zarejestrowany jest jako podatnik VAT. Podatek od towarów i usług rozlicza kwartalnie i za każdym razem składa deklarację dla podatku od towarów i usług VAT-7K.

W dniu 3 lipca 2012 r. nabył od przedsiębiorstwa ciągnik rolniczy, a zakup ten udokumentowano fakturą VAT. Po dokonaniu zakupu Wnioskodawca wprowadził zakupiony pojazd do ewidencji środków trwałych.

W związku z zakupem środka wykorzystywanego do wykonania czynności opodatkowanych, Wnioskodawca dokonał obniżenia należnego podatku od towarów i usług o kwotę podatku naliczonego wynikającą ze wskazanej wyżej faktury.

Odliczenie to spowodowało, że Wnioskodawca zapłacił mniej podatku VAT o kwotę podatku od towarów i usług wskazaną na fakturze zakupu ciągnika.

W dniu 17 lipca 2013 r. powód odstąpił od umowy sprzedaży z uwagi na wady istotne zakupionego ciągnika. Sprzedawca kwestionował skuteczność odstąpienia od umowy sprzedaży, więc Wnioskodawca skierował sprawę na drogę postępowania sądowego. Skuteczność tego odstąpienia potwierdził dopiero sąd II instancji Sąd Apelacyjny. Wyrok ten jest prawomocny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne