Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2018, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.381.2018.2.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.381.2018.2.AS
Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2018 r. (data wpływu 19 lipca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia brak daty sporządzenia uzupełnienia (data wpływu 10 sierpnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego od wydatków inwestycyjnych. Wniosek uzupełniono w dniu 10 sierpnia 2018 r. o podpis Wnioskodawcy pod oświadczeniem, o którym mowa w art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (), polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT od dnia zarejestrowania działalności do dnia dzisiejszego. Wnioskodawca zamierza skorzystać z dofinansowania do prowadzonej działalności ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. W tym celu podpisał umowę o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 poddziałanie Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność. W ramach uzyskanej pomocy Wnioskodawca (Beneficjent) będzie starał się o wsparcie, polegające na dofinansowaniu rozbudowy wewnętrznej instalacji wodociągowej oraz budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej w budynku usługowym, w którym prowadzi działalność, a także na zakup urządzeń, sprzętu, a także wyposażenia meblowego lokalu. Kwota dofinansowania jaką otrzyma po wypełnieniu warunków umowy Wnioskodawca to 104.545,00 zł. Zakupy towarów i usług objętych projektem dokumentowane będą w znacznej mierze (o ile nie w całości) fakturami VAT. W przypadku pozostania przy zwolnieniu podmiotowym z podatku od towarów i usług, VAT naliczony od zakupów związanych z umową stanie się dla Wnioskodawcy (Beneficjenta) wydatkiem kwalifikowanym, podlegającym dofinansowaniu. W ciągu kolejnych lat Wnioskodawca nie zamierza rozszerzać działalności o inny rodzaj niż wykonywany obecnie, a sklasyfikowany pod numerem PKD 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. W związku z podniesieniem limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, uprawniającego go do zwolnienia podmiotowego do 200.000,00 zł, Wnioskodawca nie przewiduje, że dokona przekroczenia tego limitu w ciągu kolejnych lat. Nie zamierza on także dobrowolnie rezygnować ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty