04.09.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2018, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.499.2018.2.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.499.2018.2.JM

Odliczenie 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych użytkowaniem kampera.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2018 r. (data wpływu 20 czerwca 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 sierpnia 2018 r. (data wpływu 17 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku od wydatków związanych użytkowaniem kampera takich jak: raty leasingowe, paliwo i wszelkie inne wydatki eksploatacyjne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku od wydatków związanych użytkowaniem kampera takich jak: raty leasingowe, paliwo i wszelkie inne wydatki eksploatacyjne.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 sierpnia 2018 r. (data wpływu 17 sierpnia 2018 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, a głównym przedmiotem działalności gospodarczej, którą prowadzi są usługi remontowo-budowlane. Wnioskodawca wystawia faktury na kontrahentów będących czynnymi zarejestrowanymi podatnikami od towarów i usług z którymi podpisuje umowy na wykonanie usług jako główny wykonawca lub podwykonawca. Spółka bierze czynny udział w przetargach na wykonanie robót budowlanych. Siedziba Wnioskodawcy mieści się w , ale Spółka często świadczy usługi na terenie innych miast w Polsce. Na chwilę obecną Spółka zatrudnia 19 pracowników. W umowach z osobami zatrudnionymi jako miejsce wykonywania pracy określa się siedzibę Spółki miasto . W związku z tym w przypadku, gdy realizacja zadań wynikających z zawartych umów o wykonanie usług remontowo-budowlanych ma odbyć się poza , pracownicy kierowani są w te miejsca na podstawie polecenia wyjazdu służbowego. Samochody firmowe, które przewożą pracowników oraz sprzęt i narzędzia niezbędne do wykonywania robót budowlanych, są samochodami dostawczymi i obiektywnie nie nadają się do wykorzystania do celów innych niż prowadzona przez Spółkę działalność gospodarcza. Tego rodzaju wyjazdy trwają z reguły kilka dni i w tym czasie pracownicy mają zapewnione zakwaterowanie zazwyczaj nocleg w hotelu. Pracownicy przebywający kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania nie mają tam żadnych spraw prywatnych do załatwienia i wykorzystują udostępnione samochody tylko i wyłącznie do realizacji zadań; przemieszczają się zazwyczaj między budową, a miejscem zakwaterowania i spożywania posiłków. Zwyczajowo podczas wykonywania usług poza terenem w podróż służbową z pracownikami wyjeżdża Prezes Zarządu, który pełni podczas takiego wyjazdu funkcję nadzorczą i koordynującą przebieg robót, ale jednocześnie w dalszym ciągu, jako jedyny członek Zarządu Spółki wykonuje wszelkie konieczne czynności związane z bieżącym zarządzaniem Spółką, pozyskiwaniem nowych klientów, składaniem ofert, sporządzaniem kosztorysów itp. W związku z realizacją inwestycji poza Spółka ponosi bardzo wysokie koszty; Wnioskodawca wskazuje, iż same tylko wydatki związane z zakwaterowaniem podczas wyjazdów służbowych w roku 2017 wyniosły około 10.000,- zł, a w miesiącach I-IV/2018 roku już około 8.800,- zł. Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż Prezes Zarządu oprócz czynności polegających na prowadzeniu bieżących spraw Spółki, zarządzaniu, przygotowywaniu ofert i kosztorysów, bierze czynny udział podczas realizacji inwestycji, osobiście nadzorując i kontrolując przebieg prac.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne