Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.362.2018.1.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.362.2018.1.KT
Rozpoznanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ramach transakcji łańcuchowej oraz w ramach transakcji trójstronnej, do której ma zastosowanie procedura uproszczona; prawo do zastosowania stawki VAT 0% dla WDT.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2018 r. (data wpływu 11 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ramach transakcji łańcuchowej oraz w ramach transakcji trójstronnej, do której ma zastosowanie procedura uproszczona, a także zastosowania stawki VAT 0% - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2018 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w ramach transakcji łańcuchowej oraz w ramach transakcji trójstronnej, do której ma zastosowanie procedura uproszczona, a także zastosowania stawki VAT 0%.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Y.) jest spółką prawa polskiego. Y. jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce, zarejestrowanym także dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Y. jest częścią grupy kapitałowej (Grupa). 100% udziałowcem Wnioskodawcy jest G., spółka prawa niemieckiego, wiodący światowy lider branży motoryzacyjnej i właściciel kilkunastu marek samochodów osobowych, autobusów, ciężarówek oraz vanów.
G. ma siedzibę działalności gospodarczej oraz jest zarejestrowany dla celów VAT w Niemczech. Ponadto G. ma właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany mu w Niemczech, zawierający dwuliterowy kod DE stosowany dla podatku od wartości dodanej. G. jest ponadto zarejestrowany dla celów VAT w Polsce, także jako podatnik VAT-UE. G. nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. G. jest również zarejestrowany dla celów VAT w innych krajach Unii Europejskiej (dalej: UE), m.in. na Węgrzech. Co do zasady G. nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w żadnym innym kraju UE. Kwestia ta jest stale monitorowana przez G. celem ustalania i ewentualnie dostosowania nowego statusu podatkowego w danym państwie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty