Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2018, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.346.2018.1.JC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.346.2018.1.JC
Obowiązek zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabytych usług związanych z realizują projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2018 r. (data wpływu 14 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabytych usług związanych z realizują projektu pn. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabytych usług związanych z realizują projektu pn. ..
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) i składa deklaracje VAT-7. Gmina nie prowadzi działalności gospodarczej. Gmina realizuje projekt pn. , który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020. W ramach projektu zostaną dostarczone i zamontowane mikroinstalacje fotowoltaiczne w ilości 27 szt. o mocy od 3,24 kW do 6,21 kW, w których jako źródło energii odnawialnej zastosowane zostaną moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne o mocy min. 270 Wp/moduł. W ramach projektu będą również dostarczone i zamontowane mikroinstalacje solarne w ilości 7 szt. (złożone z 3 kolektorów każda) w których jako źródło energii odnawialnej zastosowane zostaną kolektory płaskie. Mikroinstalacje fotowoltaiczne i solarne zostaną zamocowane do specjalnie przygotowanej konstrukcji bazowej, mocowanej do lekkiej konstrukcji ustawionej bezpośrednio na dachu, za pomocą systemu montażowego dedykowanego dla tego typu instalacji. Urządzenia te zostaną zamontowane na dachach prywatnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych (powierzchnia poszczególnych budynków nie przekracza 300 m2) na podstawie Umowy wstępnej na wykonanie przedsięwzięcia realizowanego przez Gminę polegającego na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej z uczestnikiem projektu (właścicielem nieruchomości), w której m.in. Uczestnik projektu zobowiązuje się do nieodpłatnego udostępnienia terenu/obiektu budowlanego Gminie oraz realizującemu zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej na czas trwania prac montażowych jak też i po zrealizowaniu przedsięwzięcia w okresie trwałości projektu w celu przeprowadzenia kontroli, konserwacji, ewentualnych napraw, pomiarów, monitorowania instalacji i sporządzania dokumentacji fotograficznej. Po zakończeniu prac montażowych zamontowane mikroinstalacje, pomimo ich montażu na prywatnych budynkach mieszkalnych, pozostają własnością Gminy przez cały okres trwałości projektu tj. 5 lat od dnia ostatecznego rozliczenia projektu (zwrotu dotacji przez instytucję dofinansowującą). Po jego upływie urządzenia zostaną nieodpłatnie przekazane przez Gminę właścicielom budynków. Począwszy od dnia odbioru końcowego i przekazania zamontowanych mikroinstalacji Właścicielom budynków Gmina użycza im te mikroinstalacje do korzystania zgodnie z ich przeznaczeniem do dnia upływu trwałości projektu. Gmina nie będzie pobierała opłat od Właścicieli budynków w związku z korzystaniem przez nich z przekazanych do użytkowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i solarnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty