20.04.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.85.2018.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.85.2018.1.AS

Możliwość zastosowania dwóch prewspółczynników.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2018 r. (data wpływu 20 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania dwóch prewspółczynników jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania dwóch prewspółczynników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Z dniem 01.01.2017 r. Gmina dokonała centralizacji rozliczeń podatku VAT. Zakład Usług Komunalnych, jako jednostka budżetowa, prowadzi sprzedaż opodatkowaną, zwolnioną i niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Jednostka realizuje zadania w zakresie świadczenia usług komunalnych, a w szczególności zaopatrzenia w wodę i odbiór ścieków, usuwania nieczystości stałych, odśnieżania ulic i dróg gminnych, administrowania lokalami i budynkami mieszkalnymi, dowożenia dzieci do szkół. Sprzedaż opodatkowana dotyczy m.in. dostawy wody i odprowadzania ścieków komunalnych. Dostawa wody oraz odbiór ścieków komunalnych dotyczy również jednostek budżetowych gminy, które są obciążane notą księgową za dostarczanie wody i odbiór ścieków.

Zakład Usług Komunalnych ustalił na rok 2017 prewspółczynnik na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r., na podstawie wzoru dla jednostek budżetowych dla całej działalności jednostki w wysokości 23%.

Zakład Usług Komunalnych, prowadząc sprzedaż związaną z dostawą wody i odprowadzaniem ścieków komunalnych, chce zastosować indywidualny prewspółczynnik, zgodnie z art. 86 ust. 2h, bardziej odpowiadający działalności zakładu, który będzie stosowany do zakupów związanych z wodą i odprowadzaniem ścieków, umożliwiający częściowe odliczenie podatku. Proponowana metoda jest bardziej właściwa (reprezentatywna) niż metoda określona w Rozporządzeniu. Najbardziej adekwatną metodą ustalenia prewspółczynnika dla działalności zakładu polegającej na sprzedaży wody i odprowadzaniu ścieków, jest oparcie na danych dotyczących ilości sprzedanej wody/odebranych ścieków do odbiorców zewnętrznych w stosunku do ilości sprzedanej wody/odebranych ścieków do wszystkich odbiorców, w tym jednostek organizacyjnych gminy. Współczynnik taki wyniósłby 97%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne