Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.106.2018.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.106.2018.1.MM
Prawo do odliczenia, na zasadach określonych w 90 ustawy, podatku naliczonego związanego z wydatkami inwestycyjnymi.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2018 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 17 kwietnia 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług w ramach realizacji projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 17 kwietnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług w ramach realizacji projektu .
We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Uzdrowisko S.A. wykonuje czynności zarówno opodatkowane, jak i zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia na podstawie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Uzdrowisko jest wpisane do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą pod numerem prowadzonym przez Wojewodę . Usługi z zakresu rehabilitacji i fizykoterapii świadczone są również poza kontraktami z NFZ i ZUS. Dodatkowo świadczone są również usługi z zakresu stomatologii. Usługi te, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług, są zwolnione z podatku VAT. Dodatkowo Spółka świadczy również usługi podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Są to m.in. usługi zakwaterowania, usługi wyżywienia, usługi parkingowe, wstępu na basen, wstępu na salę fitness, wynajmu pomieszczeń. Stosunek sprzedaży zwolnionej do sprzedaży całkowitej dla roku 2016 stanowił 94% (na podstawie obrotu za 2015 r.), dla roku 2017 92% (na podstawie obrotu za 2016 r.). W związku z tym, że nabywane towary i usługi służą wykonywaniu czynności zarówno tych, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i tych czynności, przy których Spółka nie ma takiego prawa, odliczenie podatku przysługuje jedynie w tej części, w której zakup służy czynnościom opodatkowanym. Spółka stosuje zapisy art. 90 ustawy o VAT. Dla potrzeb określenia kwoty podatku VAT naliczonego możliwego do odliczenia Spółka kwalifikuje nabywane towary i usługi na te, które służą w całości czynnościom opodatkowanym, na te które służą w całości czynnościom zwolnionym, oraz na te, co do których nie można jednoznacznie określić, w jakiej części służą czynnościom opodatkowanym, a w jakiej części służą czynnościom zwolnionym. Do oznaczenia części podatku naliczonego przysługującego do odliczenia z ostatniej grupy, czyli zakupu towarów i usług dot. zarówno sprzedaży zwolnionej, jak i opodatkowanej, Spółka określa współczynnik proporcji na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Współczynnik proporcji stosowany jest zarówno do nabycia towarów i usług zaliczanych w Spółce do środków trwałych, jak i do nabycia towarów i usług pozostałych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty