Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2018, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.88.2018.1.MGO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.88.2018.1.MGO
Brak prawa do pełnego lub częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2018 r. (data wpływu 7 lutego 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 marca 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do pełnego lub częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie przedszkola w ramach projektu pn. ... jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do pełnego lub częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji polegającej na budowie przedszkola w ramach projektu pn. ....
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 marca 2018 r. (data wpływu) o adres do doręczeń e-PUAP.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina ... jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od dnia 01 stycznia 2017 roku rozlicza podatek VAT łącznie ze wszystkimi gminnymi jednostkami budżetowymi.
Gmina ... realizuje projekt pn. .... Inwestycja dofinansowana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ... na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego), Oś Priorytetowa VII. Sprawne Usługi Publiczne, Działanie 7.4. Rozwój Infrastruktury Edukacyjnej i Szkoleniowej.
W ramach projektu wybudowano od podstaw kompleksowy budynek, w którym mieści się 5 oddziałowe przedszkole dla 120 dzieci oraz żłobek dla 16 dzieci oraz zakupiono również pełne wyposażenie sal oraz kuchni. Dodatkowo zostało wykonane zagospodarowanie terenu wokół budynku oraz zbudowano plac zabaw. Projekt ten jest elementem szerszego przedsięwzięcia i pozostaje w związku z realizacją innych projektów, m.in. budowy żłobka w tym obiekcie. Budynek ten jest w pełni energooszczędny wybudowany w technologii pasywnej. Jest on w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych (windy, parking). Zapewniony został nadzór inwestorski oraz promocja projektu. W wyniku realizacji projektu powstały nowe miejsca dla dzieci, a tym samym poprawiła się dostępność do infrastruktury przedszkolnej oraz oferty edukacyjnej kierowanej do najmłodszych. W miesiącu wrześniu 2017 roku zaczęło funkcjonować publiczne przedszkole. Inwestycja ta służy do realizowania zadań publicznoprawnych Gminy wynikających z art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym tj. edukacji publicznej oraz art. 8 ust. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe, który mówi, że zakładanie i prowadzenie publicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkoli specjalnych oraz innych form wychowania przedszkolnego, należy do zadań własnych gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty