06.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.609.2017.3.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.609.2017.3.PR

Podatek od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz w zakresie ustalenia właściwego kursu do przeliczania waluty obcej na złote w celu określenia podstawy opodatkowania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2017 r. (data wpływu 24 listopada 2017 r.) uzupełnionym w dniu 9 stycznia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  1. określenia momentu powstania obowiązku podatkowego;
  2. ustalenia właściwego kursu do przeliczania waluty obcej na złote w celu określenia podstawy opodatkowania

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz w zakresie ustalenia właściwego kursu do przeliczania waluty obcej na złote w celu określenia podstawy opodatkowania. W dniu 9 stycznia 2018 r. wniosek został uzupełniony o brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. z siedzibą została utworzona 22 września 2015 r. przez (), spółkę prawa hiszpańskiego, która posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest produkcja materiałów izolacyjnych dla branży automotive. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferuje towary do sprzedaży. Wnioskodawca posiada rozbudowaną bazę odbiorców. Część z tych odbiorców to stali kontrahenci, którzy stale zamawiają u Wnioskodawcy towary. Wnioskodawca posiada pisemne umowy o współpracy ze swoimi kontrahentami. Często zdarzają się sytuacje, w których kontrahent dokonuje zamówień kilka razy w miesiącu (średnio 5-10 dostaw). Z niektórymi kontrahentami Wnioskodawca rozlicza się w walucie obcej, np. euro. Dotychczas Wnioskodawca każdą z dostaw rozliczał indywidualnie, tzn. do każdej dostawy wystawiał odrębną fakturę VAT i dla każdej z dostaw określał kurs waluty zgodnie z obowiązującymi w VAT zasadami, czyli na dzień poprzedzający dzień dostawy (każdej). Dla uproszczenia systemu rozliczeń jeden z kontrahentów Wnioskodawcy zwrócił się z prośbą o zmianę umowy i ustalenie okresów rozliczeniowych, gdzie wystawiana byłaby tylko jedna faktura VAT za wszystkie dostawy zrealizowane w danym okresie rozliczeniowym. Kontrahent zaproponował, aby były to okresy dwutygodniowe, a zatem faktura byłaby wystawiana na koniec każdego z tych okresów (w miesiącu dwie faktury).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne