Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.778.2017.2.MN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.778.2017.2.MN
Zwolnienie od podatku sprzedaży kryptowalut, brak prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu komputerów obliczeniowych, wynajmu pomieszczeń, energii elektrycznej i sieci internet oraz częściowe prawo do odliczenia podatku z tytułu zakupu usług księgowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2017 r. (data wpływu 6 listopada 2017 r.) uzupełnionym w dniu 7 grudnia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży kryptowalut, braku prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu komputerów obliczeniowych, wynajmu pomieszczeń, energii elektrycznej i sieci internet oraz częściowego prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu usług księgowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 7 grudnia 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży kryptowalut oraz prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu komputerów obliczeniowych, wynajmu pomieszczeń, sieci internet oraz usług księgowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).
Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, prowadzi działalność w zakresie najmu nieruchomości na cele inne niż mieszkaniowe.
Czynności, które Spółka zamierzać rozpocząć będzie wykonywać na własny rachunek.
Zostały zakupione komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Służyć one mają wydobywaniu kryptowalut. Wydobywanie polega na obliczaniu zabezpieczeń transakcji w sieci. W zamian za to Spółka otrzymuje bitcoiny, czyli kryptowaluty. Otrzymane kryptowaluty może sprzedać na giełdzie kryptowalut. Osiąga wtedy przychód, niestety nie wie kto zakupił kryptowaluty, ponieważ pieniądze ze sprzedaży trafiają bezpośrednio z giełdy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty