15.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2017, sygn. 1462-IPPP3.4512.891.2016.2.JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP3.4512.891.2016.2.JF

w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643 za zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2016 r. (data wpływu 28 listopada 2016 r.) uzupełnionym w dniu 1 lutego 2017 r. (data wpływu 6 lutego 2017 r.) na wezwanie z dnia 24 stycznia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Wniosek zawierał braki formalne, w związku z czym wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 1 lutego 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny uzupełniony pismem z dnia 1 lutego 2017 r.:

B. z siedzibą w Holandii (dalej Spółka lub Wnioskodawca) jest częścią międzynarodowego koncernu B. będącego producentem oraz dystrybutorem produktów chemicznych oraz petrochemicznych oraz plastików. Spółka na terytorium Polski dokonuje głównie dostaw wewnątrzwspólnotowych towarów ze swoich magazynów położonych za granicą.

Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce. Spółka na terytorium kraju nie posiada fabryki, magazynu, biura sprzedaży, ani żadnej innej struktury mogącej samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.

Celem zapewnienia odpowiedniej realizacji dostaw na rzecz polskich klientów Spółka zatrudnia jednego pracownika (dalej Pracownik) na umowę o pracę na czas nieokreślony (począwszy od 4 lipca ubiegłego roku). Pracownik wykonuje pracę na stanowisku pracownika działu obsługi klienta (customer service representative) obsługując krajowych odbiorców towarów spółki. Jego zadaniem jest głównie aranżowanie transportu towarów w kraju, monitorowanie realizacji zamówień oraz inne czynności administracyjne opisane we wniosku. Pracownik wykonuje swoją pracę w terenie lub korzysta z powierzchni biurowej wynajmowanej od Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Do głównych obowiązków Pracownika należy wsparcie handlowców Spółki na rynku Europy Centralnej, w szczególności:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne