05.01.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2017, sygn. 2461-IBPP2.4512.901.2016.1.JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP2.4512.901.2016.1.JJ

opodatkowanie czynności udzielenia pożyczki pieniężnej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 października 2016r. (data wpływu 15 listopada 2016r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielenia pożyczki pieniężnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielenia pożyczki pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) prowadzi działalność produkcyjną, handlową i usługową, przede wszystkim w zakresie obrotu elementami ogrodzeniowymi, produkcją i handlem bramami zautomatyzowanymi i kołowrotami oraz świadczy usługi związane z produkcją i handlem tymi elementami. Spółka rozlicza swoje dochody na terytorium kraju, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i VAT-UE czynnym.

W związku z dynamicznym rozwojem działalności, Wnioskodawca zamierza zatrudniać lub rozpoczynać współpracę z osobami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie techniczne, niezbędne do rozszerzenia gamy oferowanych towarów oraz zapewnienia niezmiennie wysokiej jakości produktów i usług. W tym celu Spółka nawiązała współpracę z osobą fizyczną (dalej: Kierownik Produkcji), której zleciła wykonywanie określonych czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej (kontrakt menedżerski). Z uwagi na fakt, iż Kierownik Produkcji prowadził działalność gospodarczą, w trakcie której popadł w znaczne zadłużenie względem wierzycieli prywatnych i publicznych, Wnioskodawca zauważył ryzyko gospodarcze związane z niemożnością poświęcenia przez Kierownika Produkcji odpowiedniej ilości czasu na rzecz Wnioskodawcy w związku z koniecznością poszukiwania źródeł zarobku na pokrycie zadłużenia. W ocenie Wnioskodawcy posiadana przez Kierownika Produkcji wiedza techniczna i doświadczenie były z kolei niezbędne dla wdrożenia planowanych inwestycji w prowadzonej działalności, a jednocześnie ich zakres wymagał zagwarantowania pełnej dyspozycyjności Kierownika Produkcji. W tym celu Wnioskodawca zaoferował Kierownikowi Produkcji udzielenie oprocentowanej, celowej pożyczki pieniężnej na pokrycie zadłużenia Kierownika Produkcji, by zgodnie z wolą Wnioskodawcy możliwym było wykonywanie przez Kierownika Produkcji czynności na rzecz Wnioskodawcy w pełnej dyspozycyjności.

Zawarta umowa pożyczki stanowiła m.in., że:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne