Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.615.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.615.2017.1.PS
Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2017 r. (data wpływu 23 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.1. Odnawialne źródła energii dla poddziałania: 4.1.2. Odnawialne źródła energii - RIT zamierza realizować projekt Budowa instalacji hybrydowych do zasilania oświetlenia ulicznego () Projekt ten zakłada budowę 115 instalacji hybrydowych rozlokowanych na terenie Gminy. Instalacja hybrydowa to wolno stojące urządzenie zamontowane na stalowym słupie na którym posadowione są 2 panele fotowoltaiczne o mocy 130W oraz turbinę wiatrową o mocy 400W. Energia elektryczna wytwarzana jest ze słońca przy pomocy ogniwa fotowoltaicznego oraz z wiatru przy użyciu siłowni wiatrowej. Instalacja złożona jest z systemu małej elektrowni wiatrowej współpracującej z dwoma panelami fotowoltaicznymi. Instalacje hybrydowe zasilające oświetlenie uliczne będą zlokalizowane w miejscach gdzie nieefektywnym ekonomicznie byłoby realizowanie oświetlenia zasilanego z sieci elektroenergetycznej. Realizacja operacji przyczyni się do wykorzystania odnawialnych źródeł energii zasilających oświetlenia uliczne na terenach pozbawionych elektrycznych instalacji naziemnych oraz poprawy stanu środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wykonanie instalacji oświetleniowych w 19 miejscowościach przy użyciu lamp zasilanych z odnawialnych źródeł energii przyczyni się do ograniczenia emisji pyłów emitowanych z elektrowni zawodowej w wyniku zastosowania lamp zasilanych z odnawialnych źródeł energii i mniejszego poboru mocy o 118,6 MWh/rok podnoszący standard życia okolicznym mieszkańcom. Poprawi poziom bezpieczeństwa na drogach publicznych objętych projektem zarówno w zakresie ruchu samochodowego jak i ruchu pieszego. Projekt nie będzie generował przychodów w okresie eksploatacji. Wnioskodawca nie będzie wykorzystywał produktów projektu do działalności o charakterze gospodarczym. W ramach realizacji inwestycji Gmina poniesie koszty związane m.in. z wykonaniem robót budowlanych, pełnieniem nadzoru inwestorskiego, opracowaniem dokumentacji technicznej. Faktury dokumentujące ponoszone wydatki w związku z realizacją ww. zadania wystawiane będą na Gminę. Opisane przedsięwzięcie jest zadaniem własnym Gminy (art. 7 ust. 1 pkt 1), z zakresu ochrony środowiska. Efekty osiągnięte przez wykonanie ww. zadania nie będą wykorzystywane do dalszej działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty