Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2017, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.360.2017.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.360.2017.1.MP
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2017 r. (data wpływu 10 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów na terenie rodzinnego ogrodu działkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2017 r. wpłynął do Organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w kwietniu 1998 r. nabył działkę w rodzinnych ogrodach działkowych (dalej: ROD). Zgodnie z uchwałą z dnia 1 kwietnia 2017 r., Wnioskodawca został przyjęty jako członek ROD i przydzielono Mu działkę. Od 1998 r. użytkował działkę, dokonał z własnych środków finansowych remontu altanki, wykonał alejki, kompostownik i nasadzenia w postaci licznych drzew owocowych, krzewów owocowych i bylin ozdobnych.
W dniu 24 maja 2017 r., zgodnie z art. 41 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, Wnioskodawca zawarł umowę o przeniesieniu praw i obowiązków wynikających z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej wraz z określeniem warunków zapłaty i wysokości wynagrodzenia za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia (kosiarki, sprzęt ogrodniczy, itp.) i obiekty (altanka, pergola, itp.) Zgodnie z treścią umowy wszelkie nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce stanowiły własność Wnioskodawcy, zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, co jest zgodne z obowiązującym prawem. Na podstawie ww. umowy Wnioskodawca przeniósł na rzecz nabywcy prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki oraz własność znajdujących się na działce nasadzeń i obiektów. Nabywca zapłacił Wnioskodawcy wynagrodzenie z tytułu przeniesienia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów, o których mowa w umowie. Wnioskodawca podkreśla, że przeniesienie praw do działki miało charakter nieodpłatny, gdyż grunt nie jest Jego własnością i jedynie ROD dysponuje gruntem, a zgodnie z treścią umowy wynagrodzenie dotyczyło wyłącznie przeniesienia własności nasadzeń, urządzeń i obiektów, których nabycie i wykonanie nastąpiło ponad pół roku przed sprzedażą, a ostatnie inwestycje poczynione na działce miały miejsce latem 2016 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty