21.12.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2017, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.731.2017.2.AGW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.731.2017.2.AGW

Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych oraz na zakup paliwa związanych z używaniem samochodu osobowego dla celów służbowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2017 r. (data wpływu 9 października 2017 r.), uzupełnionym w dniu 20 grudnia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych oraz na zakup paliwa związanych z używaniem samochodu osobowego dla celów służbowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 20 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych oraz na zakup paliwa związanych z używaniem samochodu osobowego dla celów służbowych.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność opodatkowaną, zwolnioną i nieopodatkowaną. Spółka posiada jako środek trwały samochód osobowy, który wykorzystywany jest w działalności Spółki. Samochód wykorzystywany jest w celach służbowych przez kilku pracowników Spółki, zgodnie z zapotrzebowaniem. Pracownik korzystający z pojazdu zobowiązany jest uzupełnić ewidencję przebiegu pojazdu służbowego w celu rozliczenia kosztów odbytej podróży w odpowiednim programie/projekcie. Samochód parkowany jest na parkingu zamkniętym na terenie Spółki. Używanie pojazdu do wyjazdu służbowego (zarówno do jazdy lokalnej, delegacji krajowej jak i zagranicznej) wymaga złożenia pracodawcy, co najmniej w dniu poprzedzającym dzień wyjazdu, pisemnego wniosku, oraz zgody pracodawcy, ze wskazaniem celu podróży służbowej oraz czasu pracy jej trwania, a także zgłoszenia tego faktu nadzorującemu pojazdem. Samochód służbowy zgodnie z Regulaminem korzystania z pojazdu służbowego powierzony jest protokolarnie wyznaczonej osobie, która sprawuje nadzór nad pojazdem. Zgodnie z Regulaminem korzystania z pojazdu służbowego pracownicy zobowiązani są do używania pojazdu służbowego tylko w celach służbowych. Używanie przez pracownika pojazdu do innych celów niż wyjazdy służbowe lub inne wyjazdy związane z wykonywaną przez pracownika pracą może odbywać się tylko za pisemną zgodą pracodawcy i po pokryciu przez pracownika kosztów związanych z używaniem pojazdu do innych celów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne