Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2017, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.645.2017.2.BM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.645.2017.2.BM
ustalenia kwoty nabycia przy stosowaniu procedury VAT marża.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2017 r. (data wpływu 19 września 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 listopada 2017 r. (data wpływu 14 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia kwoty nabycia przy stosowaniu procedury VAT marża jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia kwoty nabycia przy stosowaniu procedury VAT marża.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 listopada 2017 r. 2017 r. (data wpływu 14 listopada 2017 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: handel używanymi samochodami. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest zarejestrowany dla potrzeb dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Samochody, które Wnioskodawca kupuje do dalszej odsprzedaży spełniają definicję towaru używanego, o którym mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług i w chwili odsprzedaży nadają się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie. Samochody używane Wnioskodawca sprowadza z Unii Europejskiej tj. z Niemiec, Holandii. Samochody te Wnioskodawca zakupuje na aukcjach internetowych firmy niemieckiej .. Firma ta jest zarejestrowanym podatnikiem VAT unijnym i wystawia faktury, na których podaje swój numer unijny , a wartość samochodu sprzedawanego jest podana jako kwota netto bez wykazania stawki VAT. Według wiedzy Wnioskodawcy firma . jest wyłącznym właścicielem sprzedawanych samochodów. Na stronie tej firmy umieszczane są zdjęcia i opisy samochodów, które podlegają licytacji. Zakup następuje po wylicytowaniu samochodu na aukcji. Po wylicytowaniu samochodu Wnioskodawca otrzymuje od firmy . fakturę proforma na której wylicytowana wcześniej cena samochodu jest podzielona na cztery pozycje: 1) towar-samochód (procedura marża), 2) usługa przygotowania dokumentów (procedura odwrotne obciążenie), 3) usługa przygotowania samochodu do wydania (procedura odwrotne obciążenie), 4) usługa opłaty aukcyjnej (procedura odwrotne obciążenie). Po dokonaniu łącznej opłaty na jedno konto firmy . za nabyty pojazd Wnioskodawca otrzymuje trzy faktury: 1) od firmy za towar-samochód (procedura marża), 2) od firmy .... usługa przygotowania dokumentów (procedura odwrotne obciążenie) oraz usługa przygotowania samochodu do wydania (procedura odwrotne obciążenie) i 3) od firmy . NIP: . usługa opłata aukcyjna (procedura odwrotne obciążenie).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty