22.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.503.2017.2.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.503.2017.2.JK

Podatek od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej wraz z towarami na rzecz jednego ze wspólników.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2017 r. (data wpływu 2 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 listopada 2017 r. (data wpływu 21 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej wraz z towarami na rzecz jednego ze wspólników jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej wraz z towarami na rzecz jednego ze wspólników. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 listopada 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przedstawienie własnego stanowiska oraz wskazanie sposobu doręczania korespondencji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Małżonkowie prowadzą działalność w dwuosobowej spółce cywilnej. Pomiędzy małżonkami istnieje małżeńska wspólność majątkowa. Udziały małżonków w spółce cywilnej wynoszą: 60% i 40%.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i zajmuje się detaliczną sprzedażą sprzętu sportowego w wyspecjalizowanym sklepie. Spółka zatrudnia jednego pracownika. Majątek spółki to towar handlowy, ruchomości służące prowadzeniu działalności oraz majątkowe prawa związane z najmem lokalu. Wspólnik posiadający 60% udziałów jest jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości, w której znajduje się siedziba Spółki i sklep. Razem z drugim współwłaścicielem nieruchomości wynajmują lokal Spółce, której dotyczy pytanie. Spółka otrzymuje dwie faktury za najem odrębnie od każdego współwłaściciela. Współwłasność ta nie wchodzi w skład wspólności małżeńskiej wspólników Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne