28.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2017, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.295.2017.1.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.295.2017.1.SR

uzyskiwane przez Wnioskodawczynię na podstawie wyroku Sądu świadczenie na zaspokajanie potrzeb rodziny egzekwowane przez komornika od męża Wnioskodawczyni, w sytuacji rozdzielności majątkowej małżonków, stanowi dla Niej przychód z innych źródeł określony w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2017 r. (data wpływu 3 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny wypłacanego przez komornika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2017 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczenia na zaspokajanie potrzeb rodziny wypłacanego przez komornika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 25 grudnia 1993 r. zawarła związek małżeński z . Pomiędzy małżonkami istniała wspólność ustawowa małżeńska, nie zawierali oni żadnych majątkowych umów małżeńskich. Z małżeństwa tego pochodzi dwójka dzieci zamieszkujących z Wnioskodawczynią.

Wnioskodawczyni i Jej mąż posiadają wspólny rachunek bankowy w S.A. (dalej: Bank). Do dokonywania dyspozycji na tym rachunku, w szczególności pobrania gotówki niezbędne jest współdziałanie obu ww. osób. Jednakże ze względu na istniejący spór pomiędzy małżonkami, działania takie nie są podejmowane.

W trakcie trwania wspólności majątkowej, Wnioskodawczyni i Jej mąż nabyli dwie nieruchomości. Następnie małżonkowie wynajęli je osobie trzeciej. Czynsz z tytułu najmu jest przelewany na ww. wspólny rachunek bankowy. Na konto to nie wpływają inne świadczenia, poza ww. czynszem. Dochód z tytułu czynszu najmu jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne