Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.642.2017.1.PR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.642.2017.1.PR
W zakresie opodatkowania czynności udzielania odpłatnych pożyczek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2017 r. (data wpływu 15 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania odpłatnych pożyczek - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania odpłatnych pożyczek.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka - poza głównym przedmiotem działalności gospodarczej tj. agencją zatrudnienia - w związku z powstającymi nadwyżkami finansowymi, wykorzystuje posiadane środki pieniężne do celów zarobkowych. Spółka udziela, jak i planuje udzielać pożyczek pieniężnych w celach zarobkowych innym podmiotom gospodarczym (pożyczkobiorcom).
Pożyczki są i będą udzielane w celach zarobkowych za wynagrodzeniem w postaci odsetek od pożyczki.
Pożyczki są i będą udzielane wyłącznie podmiotom gospodarczym.
Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy udzielanie przez Wnioskodawcę pożyczek na rzecz pożyczkobiorcy (pożyczkobiorców) jest i będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki zwolnionej?
Zdaniem Wnioskodawcy, pożyczki udzielane pożyczkobiorcy (pożyczkobiorcom) przez Wnioskodawcę będą stanowić usługi zwolnione z podatku VAT u Wnioskodawcy, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT, w zw. z art. 8 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i 2 ustawy VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty