Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.260.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.260.2017.1.MK
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2017 r. (data wpływu 11 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (zgodnie z nr REGON działalność agencji reklamowych). Przedmiotowa działalność jest zarejestrowana w Polsce. Głównym profilem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jest projektowanie graficzne. Większość prac Wnioskodawca wykonuje zdalnie, czasami spotyka się klientami/firmami, które również są zarejestrowane w Polsce. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca posiada aktywny polski firmowy rachunek bankowy, odprowadza składki ZUS, podatek dochodowy od osób fizycznych i podatek od towarów i usług (VAT). W Polsce Wnioskodawca posiada nieruchomość (mieszkanie), na której zakup w 2006 r. zaciągnął kredyt hipoteczny w banku. Wskazany kredyt Wnioskodawca cały czas spłaca. Oprócz wymienionego majątku Wnioskodawca jest jeszcze współwłaścicielem zarejestrowanego w Polsce samochodu osobowego.
Obecnie wyżej opisana sytuacja uległa zmianie, tzn. żona Wnioskodawcy podjęła pracę w niemieckim przedszkolu i w związku z tym małżonkowie postanowili wynająć mieszkanie. Zgodnie z obowiązującym prawem są tam zameldowani. Wskutek tego Wnioskodawca wraz z żoną mieszkają w (Niemczech), ale okresowo w związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca mieszka również w Polsce. Żona posiada niemiecki i polski rachunek bankowy. Wnioskodawca nie posiada zarejestrowanej działalności w Niemczech ani nie posiada na terenie tego kraju oddziału w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowani pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec. Obecnie Wnioskodawca nie współpracuje z żadną z niemieckich firm, nie wykonuje usług na rzecz niemieckich kontrahentów, ani nie jest zatrudniony w jakiejkolwiek formie na terenie Niemiec. Nie jest również członkiem żadnej niemieckiej organizacji społecznej, kulturalnej czy politycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty