Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.539.2017.1.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.539.2017.1.KT
w zakresie wykazywania w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT danych, w tym NIP, Wnioskodawcy jako dostawcy w związku z dokonanym importem towarów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2017 r. (data wpływu 12 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT danych, w tym NIP, Wnioskodawcy jako dostawcy w związku z dokonanym importem towarów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w ewidencji prowadzonej dla potrzeb VAT danych, w tym NIP, Wnioskodawcy jako dostawcy w związku z dokonanym importem towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest polskim czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zajmuje się dystrybucją materiałów przeznaczonych dla przemysłu. Działalność Wnioskodawcy opiera się na pozyskiwaniu towarów od czołowych światowych producentów, a następnie oferowaniu ich lokalnym wytwórcom. W związku z tym Spółka m.in. dokonuje importu towarów.
W związku z powyższym na Wnioskodawcy ciążą obowiązki dokumentacyjne wynikające z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 poz. 710; dalej: ustawa o VAT), m.in. prowadzenie ewidencji VAT.
W celu prawidłowego opodatkowania transakcji związanych z importem Wnioskodawca dokonuje zgłoszenia i odprawy celnej w związku z przywozem towaru na terytorium kraju za pośrednictwem upoważnionej przez niego agencji celnej (działającej jako przedstawiciel bezpośredni). Zgłoszenie i odprawa celna towaru jest dokonywana w procedurze dopuszczenia do obrotu na terytorium kraju nr 4000. Agencja celna przygotowuje dokumentację związaną z odprawami importowymi oraz oblicza kwoty należności przywozowych (celnych oraz podatkowych), do których poniesienia zobowiązany jest Wnioskodawca. Należności przywozowe wpłacane są na konto organu podatkowego przez Wnioskodawcę lub agencję celną. W przypadku gdy należności te uiszczane są przez agencję celną, na Wnioskodawcę zostaje wystawiona nota uznaniowo-obciążeniowa odpowiadająca kwocie wpłaconej na konto organu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty