24.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.658.2017.3.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.658.2017.3.MW

brak obowiązku opodatkowania sprzedaży składników masy spadkowej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2017r. (data wpływu 10 listopada 2017r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży składników masy spadkowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży składników masy spadkowej.

Wniosek został uzupełniony w dniu 10 listopada 2017r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego, przedstawionego pytania oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Dnia 23 sierpnia 2017 r. zmarł mąż ., który od marca 2017 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami, w większości były to samochody uszkodzone ze Szwajcarii. Był zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług.

Na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia . nabyła spadek po mężu wraz z trzema synami z dobrodziejstwem inwentarza, w 1/4 części każde z nich. Małżonkowie nie posiadali rozdzielności majątkowej, pozostawali we wspólności majątkowej małżeńskiej. Dzieci są małoletnie.

.. podjęła decyzję o rezygnacji z kontynuowania działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza została zamknięta na podstawie złożonego aktu zgonu, jednocześnie spadkobierczyni złoży w Urzędzie Skarbowym . VAT-Z. Sporządzony został spis pozostałego majątku. W skład majątku spodkowego wchodzą: m.in. udział w 1/2 części: samochody osobowe - 2 szt., ciągnik rolniczy - 2 szt., przyczepa 1 szt. i 2 samochody ciężarowe - rzeczy te należały do majątku wspólnego małżonków od kilku lat oraz kilkanaście sztuk uszkodzonych samochodów osobowych zakupionych przez zmarłego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (wartość samochodów firmowych na około 60.000 zł). Zmarły miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupach samochodów na zasadach określonych w przepisach podatkowych. Ww. samochody nie są wynajmowane i wydzierżawiane. Samochody nie będą naprawiane.

.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne