Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2017, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.182.2017.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.182.2017.1.AT
w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wykonania prac dot. nieruchomości gruntowej Wnioskodawcy, stanowiących wynagrodzenie za obciążenie tej nieruchomości służebnością przejazdu i przechodu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wykonania prac dot. nieruchomości gruntowej Wnioskodawcy, stanowiących wynagrodzenie za obciążenie tej nieruchomości służebnością przejazdu i przechodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu wykonania prac dot. nieruchomości gruntowej Wnioskodawcy, stanowiących wynagrodzenie za obciążenie tej nieruchomości służebnością przejazdu i przechodu.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółdzielnia Mieszkaniowa (dalej: Wnioskodawca) jest właścicielem działek o łącznej powierzchni 23.805 m. Grunt ten stanowi długoterminową inwestycję w nieruchomości; w przyszłości planowana jest tam budowa mieszkań. W 2014 r. Spółdzielnia zawarła ze Spółką z o.o. porozumienie, precyzujące warunki ustanowienia służebności przechodu i przejazdu przez wydzieloną część działki, dla każdoczesnych właścicieli sąsiadujących nieruchomości będących własnością Spółki z o.o. Ustalono, że wynagrodzenie stanowić będzie wykonanie prac i czynności obejmujących: pokrycie kosztów podziału geodezyjnego nieruchomości Spółdzielni poprzez wydzielenie z niej pasa o szerokości 8m, który stanowił będzie drogę obciążoną służebnością, pokrycie kosztów założenia księgi wieczystej dla działki powstałej w wyniku podziału, wykonanie we własnym zakresie drogi po której będzie przebiegała służebność (wraz z pozyskaniem stosownych zezwoleń i wykonaniem projektu), wykonanie prac związanych z uporządkowaniem przedmiotowej nieruchomości Spółdzielni (usunięcie gruzu, pozostałości fundamentów, zbędnej roślinności), sfinansowanie inwentaryzacji dendrologicznej oraz kosztów ewentualnych nasadzeń, uzyskanie zgody Prezydenta Miasta na przejęcie przedmiotowej drogi, utrzymywanie jej do czasu ustanowienia służebności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty