07.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2017, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.256.2017.1.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.256.2017.1.MG

w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Powiernika z tytułu zbycia udziałów w spółkach

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Powiernika z tytułu zbycia udziałów w spółkach jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych powstałych po stronie Powiernika z tytułu zbycia udziałów w spółkach.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej także: Powiernik) jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą oraz jest wspólnikiem w spółce komandytowej z siedzibą na terenie Polski. Niezależnie od tego Wnioskodawca jest również wspólnikiem w dwóch spółka kapitałowych - polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz holenderskiej spółce kapitałowej typu besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid - B.V., będącej odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. (dalej odpowiednio: Spółka lub łącznie Spółki).

Udziały w Spółkach Wnioskodawca posiada samoistnie, tzn. we własnym imieniu i na własną rzecz oraz na podstawie umowy powiernictwa, tzn. jako powiernik innych osób (dalej z osobna albo łącznie: Powierzający).

Powierzający są osobami fizycznymi, polskimi rezydentami podatkowymi.

Umowa powiernictwa (dalej: Umowa powiernicza) została zawarta przez Wnioskodawcę na podstawie przepisów art. 734 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst. jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 459, ze zm., dalej: KC), jako że w braku regulacji szczególnej bardzo często podstawą konstrukcji stosunku powiernictwa są przepisy dotyczące umowy zlecenia (jak również umowy komisu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne