Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2017, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.412.2017.1.ZD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.412.2017.1.ZD
Podatek od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem sprzętu medycznego w ramach projektu.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2017 r. (data wpływu 22 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem sprzętu medycznego w ramach projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem sprzętu medycznego w ramach projektu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą prawną prowadzącą działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Działalność podstawowa Wnioskodawcy polega na prowadzeniu niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. W ramach tej działalności Wnioskodawca dokonuje sprzedaży usług medycznych, które są wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535, z późn. zm. dalej jako ustawa o VAT), a zatem Wnioskodawca świadczy usługi medyczne korzystające ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na mocy ww. przepisu. Oprócz czynności zwolnionych, stanowiących główny przedmiot działalności Wnioskodawcy, świadczy on również usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, tj. wynajmuje pomieszczenia innym podmiotom. W związku z dokonywaniem czynności zwolnionych oraz opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, Wnioskodawca rozlicza podatek naliczony według zasad określonych w art. 90 ustawy o VAT, tj. w pierwszej kolejności dokonuje bezpośredniego przyporządkowania towarów i usług do realizowanych czynności opodatkowanych (co do zasady przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego) lub zwolnionych (nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego), natomiast w przypadku towarów i usług, które są wykorzystywane jednocześnie do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (czynności opodatkowane), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (czynności zwolnione), stosuje proporcję obliczoną na podstawie obrotów z roku poprzedniego (wstępny wskaźnik proporcji). Wskaźnik proporcji obliczony zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT wynosi w 2017 r. 6%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty