05.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.269.2017.1.HW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.269.2017.1.HW

Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości dalszego przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na należnym powstałej ponad 5 lat temu; w zakresie możliwości rozliczenia ww. nadwyżki z podatkiem należnym za bieżące okresy rozliczeniowe a także w zakresie prawa do zwrotu ww. nadwyżki na rachunek bankowy za bieżący okres.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2017 r. (data wpływu 6 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • możliwości dalszego przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na należnym powstałej ponad 5 lat temu;
  • możliwości rozliczenia ww. nadwyżki z podatkiem należnym za bieżące okresy rozliczeniowe;
  • prawa do zwrotu ww. nadwyżki na rachunek bankowy za bieżący okres

&‒ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dalszego przenoszenia nadwyżki podatku naliczonego na należnym powstałej ponad 5 lat temu; możliwości rozliczenia ww. nadwyżki z podatkiem należnym za bieżące okresy rozliczeniowe; prawa do zwrotu ww. nadwyżki na rachunek bankowy za bieżący okres.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem VAT. W deklaracjach VAT składanych w kolejnych okresach rozliczeniowych począwszy od ponad 5 lat, wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Przypadek ten spowodowany jest poniesieniem przez podatnika ponad 5 lat temu znacznych nakładów na realizację zlecenia, z których wynika przenoszony na kolejne okresy rozliczeniowe podatek naliczony.

Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przenoszona do rozliczenia na kolejne okresy, od ponad 5 lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Dzieje się tak gdyż w kolejnych okresach rozliczeniowych wykazywana wartość podatku należnego (wynikająca z wykonywania czynności opodatkowanych) i podatku naliczonego (wynikająca z nabywania towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych) za dany okres praktycznie wzajemnie się bilansuje (tzn. podatek naliczony i należny za dany okres jest w zbliżonej wartości). Powoduje to, że podatek naliczony (jego nadwyżka) przenoszony z poprzedniego okresu rozliczeniowego oraz podatek naliczony przenoszony do rozliczenia na kolejny okres rozliczeniowy jest podobnej wartości. Aktywność gospodarcza podatnika jest mniejsza niż kiedyś i w związku z tym wykazywana od ponad 5 lat nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, która jest przenoszona do rozliczenia na kolejne okresy rozliczeniowe zmniejsza się w bardzo wolnym tempie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne