20.07.2017

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.84.2017.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.84.2017.1.BS

w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przychodu w działalności gospodarczej opartej o model logistycznej sprzedaży przez Internet tzw. Dropshipping.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 9 czerwca 2017 r. (data wpływu 14 czerwca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przychodu w działalności gospodarczej opartej o model logistycznej sprzedaży przez Internet tzw. dropshipping jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przychodu w działalności gospodarczej opartej o model logistycznej sprzedaży przez Internet tzw. dropshipping.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni (dalej Firma) działająca jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą opartą o model logistycznej sprzedaży przez Internet, tzw. dropshipping. W prowadzonym modelu sprzedaży Wnioskodawczyni, prezentuje produkty producentów/ dystrybutorów na platformie sprzedażowej, a następnie pośredniczy pomiędzy producentem/ dystrybutorem, a klientem finalnym dokonującym zakupu. Poza złożeniem zamówienia Wnioskodawczyni przyjmuje zlecenie od klienta finalnego, na pośrednictwo w zakupie towaru, oraz działa na jego rzecz. Przychodem Firmy jest prowizja obliczana, jako różnica między kwotą zapłaconą producentowi/dystrybutorowi, a ceną zaprezentowaną przez pośrednika klientowi. Towar jest wysyłany bezpośrednio klientowi finalnemu przez producenta/dystrybutora, a Wnioskodawczyni nie wchodzi w jego posiadanie jak właściciel na żadnym etapie transakcji. Wnioskodawczyni dokonuje nabycia towarów na rzecz klienta za pośrednictwem m.in. serwisu internetowego, a następnie dostawa odbywa się bezpośrednio na adres wskazany przez klienta. Klientami Wnioskodawczyni są wyłącznie osoby fizyczne, które dokonując transakcji akceptują również regulamin sprzedaży Wnioskodawczyni. Regulamin ten jest zamieszczony na platformie zakupowej, za pośrednictwem której dokonywana jest transakcja oraz jest dostępny w każdym momencie dla klienta. W regulaminie w sposób jasny zostało określone, że klient nabywa usługę pośrednictwa handlowego w zawarciu umowy sprzedaży pomiędzy dostawcą a klientem. Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni na życzenie klienta wystawia rachunek za dokonaną usługę, a z uwagi na przyjmowanie płatności za pośrednictwem konta bankowego nie wystawia klientowi paragonu potwierdzającego sprzedaż. W zakresie prowadzonej działalności, zdarza się również że Firma pośredniczy w odsprzedaży towaru za pośrednictwem platformy sprzedażowej, pomiędzy wcześniejszym klientem finalnym (który z uwagi na niezadowolenie z zakupionego towaru od dostawcy nie chce dokonywać jego zwrotu, a chce go odsprzedać) a kolejnym klientem. Towarem odsprzedawanym jest produkt, przy zakupie którego pośredniczyła Firma, jak również nie staje się właścicielem tego produktu na żadnym etapie transakcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp