Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.48.2017.1.NK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.48.2017.1.NK
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności udzielania oprocentowanych pożyczek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2017 r. (data wpływu 20 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności udzielania oprocentowanych pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 marca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności udzielania oprocentowanych pożyczek.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. prowadzenia serwisu e-commerce dostępnego w domenie internetowej.
W styczniu 2017 r. Wnioskodawca udzielił oprocentowanej pożyczki (dalej: Pożyczka) podmiotowi powiązanemu (dalej: Pożyczkobiorca), przy czym Pożyczkobiorca nie jest i na moment udzielenia Pożyczki nie był podmiotem zależnym od Wnioskodawcy. Pożyczka udzielona została na okres 84 miesięcy oraz finansowana była ze środków własnych Wnioskodawcy. Umowa pożyczki przewiduje uzyskiwanie przez Wnioskodawcę wynagrodzenia za udzielenie Pożyczki w formie odsetek.
Wnioskodawca nie wyklucza możliwości udzielania kolejnych oprocentowanych pożyczek w przyszłości, co uzależnione będzie od poziomu nadwyżek środków pieniężnych oraz okoliczności biznesowych. Na ten moment brak jest jednak konkretnych planów w tym zakresie.
Czynność udzielenia Pożyczki (a także ewentualnego udzielania pożyczek w przyszłości) ma (i odpowiednio będzie miało) charakter pomocniczy w stosunku do działalności podstawowej Wnioskodawcy, tj. działalności w zakresie prowadzenia serwisu e-commerce i nie stanowi (nie będzie stanowić) bezpośredniego, stałego oraz koniecznego rozszerzenia lub uzupełnienia zasadniczej działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę. Co więcej, zasoby ludzkie i materialne Wnioskodawcy wykorzystywane w celu świadczenia ww. czynności nie są (i nie będą) znaczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty