13.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2017, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.106.2017.1.PC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.106.2017.1.PC

w zakresie zastosowania mechanizmu odwróconego obciążenia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2017 r. (data wpływu 18 kwietnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwróconego obciążenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwróconego obciążenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

N. Sp. z o.o. Spółka jawna - zwana dalej: Spółką lub Wnioskodawcą, jest osobową spółką prawa handlowego, nieposiadającą osobowości prawnej, mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą polegającą na działalności deweloperskiej koncentrując się na budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym. Działalność deweloperską Spółka prowadzi samodzielnie lub poprzez powołane w tym celu spółki celowe. Niniejszy wniosek dotyczy działalności Spółki prowadzonej samodzielnie.

W dotychczasowej praktyce, Spółka jako Inwestor zawierała umowę z Generalnym Wykonawcą na wykonanie prac budowlanych (kompleksowa budowa osiedla), który z kolei zatrudniał określonych podwykonawców do wykonania niektórych prac.

Obecnie Wnioskodawca zamierza zrealizować kolejną inwestycję (osiedle mieszkaniowe), i ewentualnie następne, pełniąc w niej jednocześnie funkcję Inwestora i Generalnego Wykonawcy. Jednocześnie w celu wykonania określonych zakresów rzeczowych realizowanej inwestycji, których Spółka nie będzie wykonywała samodzielnie, Spółka będzie kontraktowała poszczególne firmy budowlane (wykonawców budowlanych). Spółka zatrudni zewnętrzne firmy budowlane między innymi do wykonania prac ziemnych, dostawy stolarki okiennej, wykonania instalacji elektrycznej, instalacji sanitarnej, elewacji, tynków, posadzek etc. Zakontraktowane firmy budowlane będą czynnymi podatnikami podatku VAT, których sprzedaż nie jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy VAT. Wykonawcy budowlani wykonujący rzeczywiste prace budowlane przy realizowanych przez Spółkę samodzielnie inwestycjach będą wystawiali faktury na Spółkę, jako Generalnego Wykonawcę (Inwestora) z tytułu wykonania na rzecz Spółki usług budowlanych wskazanych w załączniku nr 14 do Ustawy VAT (poz. 2-48). Po realizacji inwestycji (wybudowaniu osiedla mieszkaniowego), Spółka (Inwestor/Generalny Wykonawca) będzie sprzedawała wybudowane lokale mieszkalne klientom końcowym tj. przenosiła własność wybudowanych lokali mieszkalnych na podstawie wcześniejszych zobowiązań umownych np. umów rezerwacyjnych, deweloperskich etc. zawartych z klientami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne