Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2017, sygn. 1061-IPTPP3.4512.702.2016.2.BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP3.4512.702.2016.2.BM
wyłączenie z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2016 r. (data wpływu 19 grudnia 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2017 r. (data wpływu 25 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa.
Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2017 r. (data wpływu 25 stycznia 2017 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą pod firmą: Zakład Usług Pogrzebowych ., z głównym miejscem wykonywania działalności gospodarczej pod adresem ul. .. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy została zawieszona od 1 grudnia 2016 r.
Wnioskodawca rozważa zbycie w 2017 roku prowadzonego przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz swojej córki ., która od 13 października 2016 r. prowadzi również własną indywidualną działalność gospodarczą. Transakcja zostanie zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi i obejmie wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a w szczególności składniki majątku przedsiębiorstwa ujęte w jego ewidencji środków trwałych: samochód Mercedes Vito, samochód Iveco Daily, samochód Fiat Scudo, platformę pogrzebową, komorę chłodniczą oraz budynek handlowo-usługowy wykorzystywany na podstawie umowy użyczenia. Wzmiankowany budynek handlowo-usługowy został przyjęty do używania przez Wnioskodawcę i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w dniu 17 sierpnia 2010 r z wartością początkową 157.232,07 zł. Przedmiotowy budynek handlowo-usługowy został wybudowany przez Wnioskodawcę na położonej . nieruchomości gruntowej stanowiącej wyłączną własność jego żony .. Nieruchomość ta została nabyta przez żonę Wnioskodawcy z funduszy stanowiących jej majątek odrębny, wobec czego nie weszła do majątku wspólnego małżonków, zaś jej wyłącznym właścicielem ujawnionym w dziale II księgi wieczystej nr jest . Przed rozpoczęciem budowy przedmiotowego budynku handlowo-usługowego, Wnioskodawca uzyskał od żony pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na budowę oraz dalsze prowadzenie działalności na części stanowiącej jej majątek odrębny nieruchomości gruntowej. W ten sposób Wnioskodawca zawarł ze swoją żoną . na czas nieoznaczony umowę użyczenia części nieruchomości. Jako że Wnioskodawca wybudował przedmiotowy budynek handlowo-usługowy z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej, w toku budowy dokonywał odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych. Ogółem od zakupów inwestycyjnych na wytworzenie przedmiotowego budynku Wnioskodawca odliczył podatek naliczony w łącznej kwocie 32.289,60 zł. Niezależnie od przedmiotowego budynku handlowo-usługowego, na pozostałej części stanowiącej własność nieruchomości gruntowej przy ul. . znajduje się jej dom mieszkalny, który nie jest przedmiotem umowy użyczenia i nie jest związany z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Wnioskodawca i jego córka uzyskali już zgodę na przeniesienie w drodze darowizny przedsiębiorstwa praw z umowy użyczenia zawartej pomiędzy Wnioskodawcą i ..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty