03.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2017, sygn. 3063-ILPP2-3.4512.138.2016.2.KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP2-3.4512.138.2016.2.KS

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2016 r. (data wpływu 10 listopada 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 grudnia 2016 r. (data wpływu 29 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości. Wniosek uzupełniono w dniu 29 grudnia 2016 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje dokonanie sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę w 2008 r. (w części w drodze dziedziczenia po zmarłym ojcu oraz w części w drodze darowizny od pozostałych spadkobierców). Powyższe dotyczy prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności posadowionych na działce budynków niemieszkalnych (gospodarczych). Działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, natomiast zgodnie z zapisami w księgach wieczystych dotyczącymi ww. działki jej teren zewidencjonowano jako tereny mieszkaniowe.

Po nabyciu nieruchomość nie była przez Wnioskodawcę wykorzystywana, w szczególności Zainteresowany nie prowadził na niej żadnej działalności gospodarczej ani nie była przedmiotem żadnych czynności będących przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Po nabyciu nieruchomości Wnioskodawca nie dokonywał żadnych inwestycji, modernizacji, ulepszeń ani remontów. Nie podejmował również żadnych działań mających na celu przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, w szczególności podziału działki na mniejsze, zmiany sposobu zagospodarowania terenu, itp. Działka stanowiła część majątku osobistego i nie planowana była jej sprzedaż. Inicjatywa zawarcia transakcji wyszła ze strony przyszłego nabywcy (podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych, chemii gospodarczej itp., w sklepach samoobsługowych), którego przedstawiciel wyszukał nieużywaną położoną w interesującej nabywcę lokalizacji nieruchomość (to jest przedmiotową działkę), na której planuje wybudowanie obiektu handlowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą (parking, dojazd do drogi publicznej). Ponieważ, jak wskazano wyżej, nieruchomość nie była używana przez Wnioskodawcę przyszły nabywca zaproponował korzystne wynagrodzenie za jej sprzedaż. Zainteresowany postanowił zawrzeć proponowaną transakcję.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne