03.02.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2017, sygn. 3063-ILPB2.4510.193.2016.2.JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPB2.4510.193.2016.2.JG

Kiedy usługę budowlano-montażową uważa się za wykonaną pod względem podatku dochodowego od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 23 listopada 2016 r. (data wpływu 25 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego w sytuacji:

  • odebrania prac i podpisania protokołu jest prawidłowe,
  • niewpisania daty odbioru prac na protokole jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 18 stycznia 2017 r. (data wpływu 19 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach działalności gospodarczej PKD 4399Z Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, Spółka prowadzi roboty budowlano-montażowe.

Przy wielomiesięcznych projektach umowy przewidują fakturowanie częściowe na poszczególnych etapach lub okresach prac. Umowa określa, że podstawą fakturowania jest podpisany przez zleceniodawcę protokół zaliczonych prac. Protokół ma wpisany zakres wykonanych prac i okres prac i wystawiony jest na koniec miesiąca lub na inny moment, gdy wykonano jakiś etap prac. Po wystawieniu protokołu jest zgłoszona przez Spółkę gotowość do odbioru prac. Następnie zleceniodawca przez jakiś czas sprawdza prace, zgłasza uwagi. Jeżeli są zastrzeżenia to Spółka uzupełnia prace, wykonuje poprawki zgodnie z ustaleniami z osobami odbierającymi prace. Zleceniodawca zwykle podpisuje protokół kilka dni lub tygodni po jego sporządzeniu. W sytuacjach spornych może zdarzyć się, że protokół jest podpisywany nawet 2 miesiące później. Na protokole przy podpisie wpisywana jest data podpisu protokołu, która zazwyczaj jest późniejsza niż data podana w protokole zamykająca okres prac, który dany protokół rozlicza. Może się również zdarzyć, że podpisujący nie wpisze daty podpisu. Po odebraniu prac i podpisaniu protokołu Spółka wystawia fakturę. Przy fakturach za usługi budowlano-montażowe Spółka rozpoznaje moment obowiązku podatkowego VAT z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 30 dni od wykonania usługi określonej według podatku VAT, jak stanowi art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a oraz art. 19a ust. 7 ustawy VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne