Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2017, sygn. 0461-ITPP2.4512.7.2017.1.AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP2.4512.7.2017.1.AP
Dokonanie korekty na podstawie art. 91 ustawy podatku naliczonego związanego z realizacją projektu unijnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2017 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty na podstawie art. 91 ustawy podatku naliczonego związanego z realizacją projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty na podstawie art. 91 ustawy podatku naliczonego związanego z realizacją projektu pn.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Opis stanu faktycznego obejmuje lata 2010, 2011 i 2012. W tamtym okresie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w X. był wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Działalność prowadzona była w oparciu o ustawę z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz. U. Nr 2507 z późn.zm). Ośrodek finansowany był częściowo z budżetu państwa w postaci dotacji celowej oraz przychodów z działalności gospodarczej. Ośrodek był czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonywał czynności opodatkowane jak i zwolnione z podatku. Do czynności opodatkowanych należały usługi świadczone dla rolników z tytułu wypełniania wniosków o płatności obszarowe i inne płatności wynikające z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, sporządzanie analiz i biznesplanów oraz organizacja targów rolniczych. W ramach czynności zwolnionych z VAT świadczono usługi szkoleniowe. W tamtym okresie Ośrodek odrębnie określał kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i kwoty podatku naliczonego gdzie takie prawo nie przysługiwało. Jednak wyodrębnienie całości kwot nie było możliwe i w związku z tym w Jednostce stosowany był współczynnik do odliczania podatku VAT naliczonego podlegającego odliczeniu. W 2011 r. wstępny współczynnik obliczony na podstawie obrotów z 2010 r. wynosił 74%. Po zakończonym 2011 r. współczynnik skorygowano do 100%, ponieważ ODR nie świadczył już usług, w związku z którymi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W kolejnych latach Ośrodek wykonywał jedynie czynności opodatkowane podatkiem VAT i posiadał prawo do pełnego odliczania podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty