Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2017, sygn. 0461-ITPP3.4512.738.2016.1.AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP3.4512.738.2016.1.AT
Obowiązek korekty podatku naliczonego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2016 r. (data wpływu 8 listopada 2016 r.), uzupełnionym w dniu 11 stycznia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego jest prawidłowe;
- uznania za czynnego podatnika VAT pomimo wykreślenia z ewidencji CEiDG jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego oraz uznania za czynnego podatnika VAT pomimo wykreślenia z ewidencji CEiDG.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą . Na potrzeby powyższej działalności wykorzystuje działkę gruntu, na której wybudowano halę produkcyjną z częścią socjalno-biurową, która widnieje z ewidencji środków trwałych od dnia stycznia 2007 r. Hala produkcyjna z częścią socjalno-biurową podlega amortyzacji. Od wydatków poczynionych na budowę przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę kapitałową (Sp. z o.o.) na mocy art. 584 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Bezpośrednio przed przekształceniem Wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej, na potrzeby prywatne, przedmiotowy obiekt. Po zarejestrowaniu przez sąd rejestrowy spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia Wnioskodawca zamierza wynajmować część hali produkcyjnej i część socjalno-biurową nowopowstałej spółce. Pomiędzy wycofaniem z działalności gospodarczej, a wynajęciem nieruchomości nie nastąpi przerwa w wykonywaniu czynności opodatkowanych, gdyż wycofanie z działalności nastąpi w dniu poprzedzającym przekształcenie, a od dnia następnego nieruchomość będzie wynajmowana spółce. Pozostała część obiektu zostanie przeznaczona czasowo na potrzeby osobiste z zamiarem dalszego przeznaczenia do wynajmu dla innych podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty