12.01.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2017, sygn. 0461-ITPP2.4512.846.2016.1.KN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP2.4512.846.2016.1.KN

Wyłączenie z opodatkowania czynności wniesienia zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki komandytowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2016 r. (data wpływu 17 listopada 2016 r), uzupełnionym w dniu 10 stycznia 2017 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 10 stycznia 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności wniesienia aportem zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki komandytowej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką jawną, prowadzi działalność w zakresie naprawy pojazdów samochodowych, oraz w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Głównymi składnikami przedsiębiorstwa są nieruchomości (budynek serwisowo-biurowy), wyposażenie warsztatu, licencje, programy komputerowe, baza odbiorców, środki zgromadzone na rachunkach bankowych, umowy z pracownikami, elektrownie wiatrowe wraz z przyłączami.

Wnioskodawca zidentyfikował i wyodrębnił w ramach struktury funkcjonujący w ramach przedsiębiorstwa dział (jednostkę), w której skupiona jest własność elektrowni wiatrowych (wraz z przyłączami i placami wokół elektrowni). Zasadniczym celem wyodrębnienia działalności jest zdywersyfikowanie ryzyka działalności gospodarczej związanego ze zdarzeniami losowymi lub nietrafionymi decyzjami gospodarczymi, co w konsekwencji powinno zabezpieczyć stan majątkowy Wnioskodawcy. Jednocześnie, wyodrębnienie takie nie powinno mieć ujemnego wpływu na efektywność gospodarczą całokształtu prowadzonej działalności gospodarczej. Wyodrębniona działalność skupiająca własność nieruchomości - elektrowni wiatrowych będzie przeniesiona do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w formie aportu do spółki komandytowej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywca wyodrębnionej części przedsiębiorstwa będzie kontynuować działalność w zakresie dotyczącym tej wyodrębnionej części. ZCP jako wyodrębniona całość będzie w stanie samodzielnie funkcjonować w zakresie związanym z prowadzoną działalnością. ZCP posiada autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań. Działalność wyodrębnionej części przedsiębiorstwa (ZCP) opiera się przede wszystkim na posiadanych elektrowniach wiatrowych wraz z przyłączami. W konsekwencji, w skład ZCP będą wchodzić w szczególności:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne