05.01.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2017, sygn. 0461-ITPP3.4512.786.2016.1.AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP3.4512.786.2016.1.AP

Czy Gmina będzie mogła odliczyć od podatku należnego pełną kwotę podatku naliczonego z faktur: - za wykonanie dokumentacji techniczno-kosztorysowej; - za dostawę i montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych; - za usługi związane z pełnieniem nadzoru inwestorskiego na zadaniu związanym z dostawą i montażem instalacji solarnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2016 r. (data wpływu 24 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie projektu pn. w ramach przedsięwzięcia 1.4.2. Inwestycje na rzecz ekologii i OZE w gospodarstwach domowych , Oś VIII: Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działanie 8.6: Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego w ramach RPO na lata 2014-2020. W celu realizacji projektu Gmina zawarła z właścicielami budynków umowę użyczenia części zabudowanej nieruchomości oraz umowy na udział ww. projekcie obejmującym zakup i montaż instalacji solarnych. Na mocy podpisanych umów właściciele nieruchomości zobowiązali się do wniesienia wkładu własnego w wysokości 15% całkowitej wartości instalacji solarnej, zaś Gmina zobowiązała się zakupić instalacje solarne oraz zainstalować je na własny koszt na uzgodnionych przez strony powierzchniach. W ramach powyższego zadania Gmina zleciła wykonanie dokumentacji techniczno-kosztorysowej niezbędnej do zrealizowania powyższego zadania. Wydatek ten będzie udokumentowany fakturą VAT. W ramach tego zadania Gmina również przeprowadzi postępowanie przetargowe i wyłoni dostawcę, który dostarczy i zamontuje instalacje solarne w budynkach mieszkalnych. Wydatek ten również zostanie udokumentowany fakturą VAT. Niezbędnym wydatkiem przy realizacji powyższego zadania będzie również wydatek za wykonanie usługi pełnienia nadzoru inwestorskiego. Wydatek ten będzie również udokumentowany fakturą VAT. Po zakończeniu montażu sprzęt i urządzenia wchodzące w skład instalacji solarnych pozostają własnością Gminy przez cały okres realizacji projektu jak i przez okres 5 lat, tj. okres trwałości projektu, licząc od dnia zatwierdzenia końcowego raportu z realizacji projektu. Po upływie tego okresu instalacje solarne przejdą na własność właściciela nieruchomości. Do czasu przeniesienia własności instalacji solarnych właściciel będzie ponosił wszelkie koszty niezbędne do prawidłowej eksploatacji całego zestawu. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamontowane instalacje solarne na budynkach mieszkalnych będą służyły czynnościom opodatkowanym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne