15.11.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2016, sygn. DD9.8220.2.229.2016.JQP.SKT, Minister Finansów, sygn. DD9.8220.2.229.2016.JQP.SKT

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny ze spółką komandytową, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem na moment zawarcia umowy darowizny.

Zmiana interpretacji indywidualnej

Na podstawie art. 14e § 1 pkt 1 oraz § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) Minister Rozwoju i Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2016 r. Nr ILPB1/4511-1-1434/15-2/PP, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2015r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych darowizny autorskiego prawa majątkowego w postaci znaku towarowego do spółki komandytowej:

  • w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem - jest nieprawidłowe,
  • dla pozostałych wspólników jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając na podstawie § 5 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), wydał w dniu 12 stycznia 2016 r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy darowizny ze spółką komandytową, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem. Interpretacja wydana została na wniosek ().

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, posiada status polskiego rezydenta podatkowego, podlegającego w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Z 2012 r., poz. 361), dalej zwaną u.p.d.o.f.. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej produktów, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych z zastosowaniem stawki liniowej, stosownie do art. 9a ust. 2 w zw. z art. 30c u.p.d.o.f. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wytworzył on autorskie prawo majątkowe w postaci znaku towarowego. Na znak ten nie zostało udzielone prawo ochronne. Jednocześnie, prowadzona przez Wnioskodawcę działalność sprzężona jest z działalnością gospodarczą jego matki, w zakresie sprzedaży hurtowej produktów. Planowanym działaniem jest jednak, że przedsiębiorstwo, które prowadzi matka Wnioskodawcy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zostanie w efekcie przekazane Wnioskodawcy, jako element planu sukcesyjnego. W tym celu Wnioskodawca i jego matka planują założyć spółkę komandytową, w której komplementariuszem będzie polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a Wnioskodawca i jego matka posiadać będą w tej spółce status komandytariusza (dalej zwana Spółką). Planowanym działaniem, ukierunkowanym na plany sukcesyjne Wnioskodawcy i jego matki, jest następnie aport przedsiębiorstwa, prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej matki Wnioskodawcy do Spółki. Matka Wnioskodawcy planuje wycofać się z prowadzenia działalności, dlatego też prawdopodobnie w efekcie dokona ona darowizny ogółu praw i obowiązków wspólnika, przysługujących jej w Spółce, na rzecz Wnioskodawcy. W efekcie tego kontrolę nad przedsiębiorstwem, które uprzednio prowadziła matka Wnioskodawcy, przejmie Wnioskodawca, co stanowi cel ich planów sukcesyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne