Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2016, sygn. PT8.8101.722.2015.WCX.1203, Minister Finansów, sygn. PT8.8101.722.2015.WCX.1203
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsprzedaży elektronicznych bonów pieniężnych.
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) Minister Rozwoju i Finansów, wobec stwierdzenia nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 8 stycznia 2014 r. nr ILPP1/443-911/13-2/HW wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu dla Sp. z o.o., na wniosek z dnia 23 września 2013 r. (data wpływu 8 października 2013 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odsprzedaży elektronicznych bonów pieniężnych A, zmienia ww. interpretację z urzędu stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w ww. wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2013 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odsprzedaży elektronicznych bonów pieniężnych A.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca planuje wejść w posiadanie elektronicznych znaków legitymacyjnych dostępnych poprzez system teleinformatyczny z dostępem do sieci Internet. Nabywanie i sprzedaż A jest możliwe poprzez serwis internetowy pod adresem www.(...). Nazwa własna znaku legitymacyjnego to A. A jest elektronicznym bonem pieniężnym. A jest instrumentem finansowym, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie bowiem ze wskazaną definicją legalną instrumentem finansowym jest również, między innymi niebędące papierami wartościowymi wszelkiego rodzaju inne instrumenty pochodne odnoszące się do aktywów, praw, zobowiązań, indeksów oraz innych wskaźników, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych. Takim instrumentem jest właśnie A. A posiadają swoją wartość rynkową. Wnioskodawca planuje część nabytych (pozyskanych) A odsprzedać po cenie rynkowej, jeśli będzie ona wyższa niż cena z dnia nabycia. Oznacza to, że Spółka prowadzić będzie obrót elektronicznymi znakami legitymacyjnymi, a różnica pomiędzy ceną nabycia a zbycia stanowić będzie przychód finansowy. Transakcja taka nie jest dostawą towarów. Jest usługą, której przedmiotem jest instrument finansowy: A. Operacja taka jest analogiczna do wymiany waluty w kantorze lub sprzedaży (i nabyciu) akcji i innych papierów wartościowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty