30.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2016, sygn. 1462-IPPP1.4512.886.2016.1.JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.886.2016.1.JL

w zakresie opodatkowania usługi oczyszczania ścieków oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową przydomowych oczyszczalni ścieków

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2016 r. (data wpływu 19 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi oczyszczania ścieków oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową przydomowych oczyszczalni ścieków jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi oczyszczania ścieków oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z budową przydomowych oczyszczalni ścieków.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina zrealizowała inwestycję polegającą na wybudowaniu przydomowych oczyszczalni ścieków (dalej także jako: POŚ lub Oczyszczalnie).

Inwestycja objęta była dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej: NFOŚiGW, Fundusz). Inwestycja była realizowana pod nazwą Budowa przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków w Gminie i obejmowała budowę 117 sztuk POŚ. Zadanie zostało ukończone w 2013 roku, czego dowodzi protokół odbioru końcowego z dnia 15 listopada 2013 r.

Funkcjonowanie POŚ wykorzystywanych przez Gminę oparte jest na tzw. technologii osadu czynnego. Zastosowane rozwiązania (m.in. odpowiedni obieg ścieków oraz proces napowietrzania) skutkują powstaniem w masie gromadzonych w POŚ ścieków odpowiednich bakterii rozkładających związki organiczne, co docelowo pozwala na oddzielenie ścieków oczyszczonych od osadu. Tak oczyszczone ścieki spełniają odpowiednie normy i mogą być odprowadzane do zbiorników naturalnych czy do gleby. Z kolei osad pozostaje w POŚ będąc wykorzystywany dalej w procesie oczyszczania (osad czynny) lub podlegając magazynowaniu (osad nadmierny), a następnie zostaje wywieziony z POŚ do zakładu unieszkodliwiania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne