21.12.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2016, sygn. 1462-IPPP2.4512.724.2016.1.DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP2.4512.724.2016.1.DG

Obowiązek ewidencjonowania na kasie rejestrującej wpłat za usługi opiekuńcze

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy & przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2016 r. (data wpływu 26 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej świadczonych usług opieki społecznej jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej świadczonych usług opieki społecznej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest samorządową jednostką budżetową, utworzoną na podstawie uchwały, działającą na podstawie statutu, wykonuje w gminie zadania z ustawy o pomocy społecznej, o świadczeniach rodzinnych i funduszu alimentacyjnym oraz ustawy o świadczeniach wychowawczych.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o finansach publicznych jest jednostką nieposiadającą osobowości prawnej, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadza na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. GOPS realizuje zadania własne gminy wymienione w art. 17 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Wśród tych zadań znajdziemy między innymi organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania - art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy o pomocy społecznej. Świadczenia w formie usług opiekuńczych przyznawane są decyzją administracyjną, w której podane są: liczba przyznanych godzin, okres na jaki są przyznane oraz określona jest miesięczna odpłatność za te świadczenia, jeśli dochód osoby, której przyznana jest ta forma pomocy, przekracza kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej lub na osobę w rodzinie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne