24.10.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2016, sygn. IPPB4/4511-912/16-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-912/16-2/AK

Kwota ryczałtu określona w ustawie nie obejmuje zatem kosztów paliwa, w sytuacji, gdy samochód służbowy wykorzystywany jest do celów prywatnych pracownika. Reasumując, w sytuacji gdy pracodawca decyduje się dodatkowo pokrywać wydatki pracownika na paliwo zużyte w innych celach niż służbowych, wówczas wartość tego paliwa stanowi opodatkowany przychód dla Wnioskodawcy (pracownika) ze stosunku pracy, którego wysokość należy ustalać na podstawie art. 12 ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 27 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania przez pracowników z samochodów służbowych do celów prywatnych w części dotyczącej uwzględnienia w kwocie ryczałtu kosztów paliwa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania przez pracowników z samochodów służbowych dla celów prywatnych i uwzględnienia w kwocie ryczałtu kosztów paliwa.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pan D. E.(dalej jako Wnioskodawca) jest obywatelem Niemiec, który na terytorium Polski ma miejsce zamieszkania i wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy z Niemiec na podstawie zawartej umowy o pracę. W związku z wykonywaniem obowiązków na terytorium Polski Wnioskodawca korzysta z samochodu służbowego. Samochód użytkuje również do celów prywatnych. W związku z tym zawarł umowę o udostępnieniu samochodu służbowego do celów prywatnych. Dochód Wnioskodawcy z tytułu pracy wykonywanej w Polsce podlega w tym kraju opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jako osoba uzyskująca przychody ze stosunku pracy z zagranicy bez pośrednictwa płatnika, obowiązany jest do samodzielnego naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne