Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2016, sygn. IPPP1/4512-672/16-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-672/16-2/MP
w zakresie: - zwolnienia od podatku wynagrodzenia zasadniczego w formie Dyskonta - jest prawidłowe; - zwolnienia od podatku Odsetek należnych w przypadku, gdy Dłużnik nie dokona we właściwym terminie zapłaty kwoty równej wysokości sumy wekslowej jest nieprawidłowe.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 18 sierpnia 2016 r. (data wpływu 22 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- zwolnienia od podatku wynagrodzenia zasadniczego w formie Dyskonta - jest prawidłowe;
- zwolnienia od podatku Odsetek należnych w przypadku, gdy Dłużnik nie dokona we właściwym terminie zapłaty kwoty równej wysokości sumy wekslowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wynagrodzenia zasadniczego w formie Dyskonta oraz należnych Odsetek.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :
Spółka prowadzi działalność sklasyfikowaną jako pozostała finansowa działalność usługowa (PKD 64.99.Z). Świadczy również usługi w zakresie faktoringu. W roku 2016 wprowadziła nowy produkt (usługę) w zakresie Dyskonta Weksli, wystawianych przez osoby trzecie (dalej: Dłużnik) tytułem spłaty ich zobowiązań handlowych względem Klientów (czyli podmiotów zainteresowanych, niebędących stroną postępowania) Spółki. W ramach oferowanej obecnie usługi, zawierając stosowną umowę (dalej: Umowa) C. zobowiązuje się do dokonania zapłaty Klientowi (to jest Zainteresowanym, niebędącym stroną postępowania, wskazanym w załącznikach ORD-WS/B) tak zwanej "Kwoty Finansowania" za nabywany Weksel indosowany przez Klienta na Spółkę w terminie dwóch dni roboczych od dnia przyjęcia Weksli przez C. i ustanowienia przewidzianych w Umowie (zawieranej pomiędzy Spółką i Klientem) zabezpieczeń. Kwota Finansowania płatna jest w wysokości odpowiadającej 95% wartości sum wekslowych oznaczonych na nabywanych Wekslach. Pozostała należna Klientowi do zapłaty kwota odpowiadająca 5% wartości sum wekslowych oznaczonych na Wekslach, wypłacana jest (przez C.) pod warunkiem wpłynięcia na rachunek Spółki kwoty tytułem spłaty danego Weksla. Za tak świadczoną usługę Spółka otrzymuje stosowne wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę zapisy Umowy zawartej z Klientem, można wyróżnić wynagrodzenie zasadnicze, jakie Spółka może otrzymać za świadczone usługi od Klienta, oraz ewentualnie, odsetki za opóźnienie względnie brak realizacji zobowiązania (zabezpieczonego Wekslem) przez Dłużnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty